TechFlash - Nokia OZO w sprzedaży, egzoszkielety Panasonica i robot dostawcą pizzy

Na koniec tygodnia mamy dla was także interesującego drona SCAMP i rewelacyjną sesję motion capture Epic Games. Oto nasz codzienny skrót informacji z gadżeciarskiego świata.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. jak droga jest kamera Nokia OZO,
  2. co kryje się pod nazwą SCAMP,
  3. jak Panasonic chce dbać o zdrowie pracowników,
  4. w jaki sposób pizze chce dostarczać sieć Domino's.

Zawrotna cena Nokii OZO

Nokia OZO

Nokia wprowadza właśnie do sprzedaży w Europie swoją profesjonalną kamerę VR. OZO umożliwia tworzenie sferycznych nagrań w formacie 360 stopnii na 180 stopni, rejestrowanie dźwięku przestrzennego oraz transmitowanie na żywo nagrywanego materiału. Sprzęt jest sterowany bezprzewodowo, dzięki czemu można operować przykładowo kamerą przypiętą do drona.

Nokia OZO

Kamera Nokii to sprzęt dla profesjonalistów, którzy chcą przygotowywać najwyższej jakości materiał dla systemów wirtualnej rzeczywistości. Finowie swój sprzęt wycenili na 55 tys. euro, czyli prawie 235 tys. zł.

Nokia OZO wyposażona jest w 8 modułów aparatu, a każdy z nich nagrywa w rozdzielczości 2K x 2K z szybkością 30 kl/s. Finalny materiał ma rozdzielczość 10K x 8K. Finowie wykorzystali obiektywy o 195-stopniowym kącie widzenia i jasności f/2.4. Podstawowa czułość kamery to ISO400. Każdy moduł współpracuje z osobnym mikrofonem.

Obudowa urządzenia wykonana została z aluminium, a podzespoły chłodzone są pasywnym systemem. Sprzęt obsługuje wymienne moduły z wbudowaną baterią litowo-jonową oraz dyskiem SSD o pojemności 500 GB. Każdy z nich umożliwia stworzenie 45-minutowego nagrania. Nie zabrakło także modułu Wi-Fi. Czytaj więcej

SCAMP to dron jedyny w swoim rodzaju

Zespół z Uniwersytetu Stanforda opracował nowego drona, który nie tylko lata, ale i wspina się po ścianach budynków. Quadrotor o nazwie SCAMP może także "usiąść" na niemal dowolnej powierzchni płaskiej, aby oszczędzać baterię, gdy użytkownik nim nie kieruje (w każdej chwili może szybko wznieść się w powietrze). Więcej o SCAMP-ie dowiecie się z poniższego materiału:

Egzoszkielety dla pracowników Panasonica

Panasonic postanowił zwiększyć możliwości swoich pracowników, a przy okazji zadbać o ich zdrowie. Firma przygotowała dla nich bowiem specjalne egzoszkielety, które opracował należący do niej ActiveLink.

Rozwiązanie AWN-03 umożliwia podnoszenie cięższych rzeczy, przy jednoczesnym zmniejszeniu obciążenia kręgosłupa (nawet o 15 kg). PLN-01, które znane jest też jako "Ninja", redukuje obciążenie mięśni nóg podczas biegania, chodzenia i wspinaczki.

Panasonic pracuje również na rozwiązaniem Power Loader. Ma ono obejmować także górne kończyny, a wyglądem nawiązuje nieco do egzoszkieletu z filmów serii "Obcy" z Sigourney Weaver.

DRU, czyli robot dostawca

Firma Domino's przygotowała autonomiczny pojazd do rozwożenia pizzy. DRU (Domino's Robotic Unit) został stworzony przez start-up Marathon Targets, a przy jego tworzeniu wykorzystano szereg wojskowych technologii. Pilotażowy program wystartował w Australii (w stanie Queensland) we współpracy z tamtejszym Departmentem Transportu i Dróg Głównych.

DRU, jak wiele innych autonomicznych samochodów, wykorzystuje technologię LIDAR, która umożliwia identyfikację otoczenia. Pojazd wyposażony jest oczywiście również w odbiornik GPS, dzięki czemu może synchronizować dane z usługą Google Maps.

DRU

Rewelacyjne motion capture do Hellblade'a

Epic Games na Game Developers Conference zademonstrowało sesję motion capture do gry Hellblade. Widać na nim, jak mimika i wyrazy twarzy Meliny Juergens oraz wypowiadane przez nią słowa są w czasie rzeczywistym przenoszone na graną przez nią postać wojowniczki o imieniu Senua.

Twórcy gry chcą, aby Senua była jedną z najbardziej wiarygodnych postaci z gier komputerowych. Patrząc na powyższy materiał myślę, że może im się to udać. Poniżej możecie zapoznać się ze zwiastunem gry "Hellblade: Senua’s Sacrifice", która dostępna będzie na konsolę PlayStation 4.

Źródła: Nokia, SlashGear, SlashGear, Engadget, VentureBeat

Zobacz również: Lodówka, która sama zamawia jedzenie

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

37'' HD OLED od Seiko Epson? Japoński klęcznik toaletowy dla panów CES 2008 - odpowiednik ś.p. Foleo Nowa odsłona SuperAntiSpyware 4.25.1012 Tablet z dwoma ekranami wchodzi do sprzedaży! Po co? OTOY - Granie bez konsol i komputera jest już możliwe? (wideo) Komputer w szkatułce zamknięty Krótki żywot pistoletu z drukarki 3D. Cody Wilson oskarżony o nielegalny eksport broni Jak zaprojektować banner w kilka chwil? MSI X-Slim X340 - nowy model jest dużo lepszy! Nowe, ciche dyski Samsunga z serii SpinPoint S166 Kinsight - Kinect zacznie namierzać przedmioty w naszych domach

Popularne w tym tygodniu:

Sposób na zatłoczone ulice. Automatyczna maszyna parkingowa stanie w Katowicach Karabin stworzony w domowym zaciszu? Drukowanie 3D coraz bardziej niebezpieczne Robot wielkości człowieka, który przytuli cię, kiedy tylko będziesz chciał Polska lokomotywa na akumulatory. Może jeździć bez maszynisty Ukraina nas zawstydzi? Szybkie pociągi do granicy z Polską pojadą 250 km/h Samoobsługowy automat do nalewania piwa. To przyszłość barów Najwyższy budynek w Unii Europejskiej stoi w Polsce. Udało się pobić rekord Misja Mars 2020. Oto technologia, za pomocą której NASA będzie szukać życia na Czerwonej Planecie Nyan Cat Gif sprzedany. Nabywca zapłacił kryptowalutą