Bolid Roborace

Bolid Roborace (roborace/daniel simon)

Nvidia ma superkomputery, które poprowadzą bolidy Roborace i wesprą rozwój sztucznej inteligencji

Nvidia to nie tylko układy graficzne GeForce, urządzenia Shield z układami Tegra czy szereg technologii stworzonych z myślą o graczach. Amerykańska firma coraz śmielej poczyna sobie w segmencie superkomputerów, czego najlepszym potwierdzeniem są rozwiązania Drive PX 2 i DGX-1 Deep Learning.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. ile MacBooków potrzeba do zarządzania autonomicznym bolidem
  2. czym zarządza superkomputer Drive PX 2
  3. ile serwerów CPU jest w stanie zastąpić Nvidia DGX-1

Na GPU Technology Conference 2016, która odbyła się pod koniec ubiegłego tygodnia, Nvidia prezentowała szereg nowych technologii. Firma mówiła wiele o autorskich rozwiązaniach dla twórców gier i deweloperów zainteresowanych wirtualną rzeczywistością, pracy nad sterownikami oraz opracowanych ostatnio systemach obliczeniowych.

Największymi nowościami były nowe superkomputery, w których wykorzystano architekturę Pascal. Pierwszy z nich przygotowano pod kątem wyścigów autonomicznych pojazdów, a drugi zaprojektowano z myślą o rozwoju sztucznej inteligencji.

Demonstracja nowych rozwiązań VR Nvidii, w której udział wziął Steve Wozniak

Nowość Nvidii będzie kierować bolidami

Nvidia od kilku lat pracuje nad szeregiem technologii związanych z przemysłem motoryzacyjnym. Firma skupia się szczególnie na tych rozwiązaniach, które przyczynią się do powstania w pełni autonomicznych pojazdów. Umożliwić mają to m.in. samouczące się komputery DRIVE PX.

Zarządzają one szeregiem sensorów w samochodach, a wykorzystanie głębokich sieci neuronalnych (Deep Neural Networks) umożliwia dokładniejsza analizę zbieranych danych, w tym rozpoznawanie i klasyfikację obiektów napotykanych podczas jazdy. Teraz Nvidia zapowiedziała Drive PX 2.

Drive PX

Pod nazwą tą kryje się superkomputer, który korzysta z dwóch układów Tegra oraz dwóch procesorów graficznych z architekturą Pascal. Drive PX 2 obsługuje łącznie 12 kamer, radar, odbiornik GPS i system LIDAR.

Rozwiązanie o wielkości pudełka na śniadanie jest w stanie w ciągu sekundy wykonać nawet 24 tryliony operacji. Pojedynczy komputer — według Nvidii — ma moc obliczeniową 150 MacBooków.

Roborace a film Tron

Widoczny na otwierającym zdjęciu bolid został zaprojektowany przez Daniela Simona, który wcześniej stworzył m.in. projekt świetnych motocykli z filmu "Tron: Legacy".

Z tego też powodu zostaną one wykorzystane do zarządzanie bolidami, które wystartują w wyścigach Roborace Championship. Każda z ekip uczestniczących w 60-minutowych zawodach bezzałogowych pojazdów będzie miała po dwa bolidy korzystające z Drive PX 2.

Sukces zależeć będzie od wysiłków programistów, którzy będą pracować na zarządzającym pojazdami oprogramowaniem.

Wykorzystanie Drive PX 2 podczas zawodów Roborace

Nvidia stawia na rozwój SI

Drugim, jeszcze bardziej zaawansowanym rozwiązaniem Amerykanów jest DGX-1 Deep Learning. Ten superkomputer wykorzystuje osiem układów graficznych Tesla P100 opartych na nowej architekturze Pascal, dzięki czemu ma zapewnić moc obliczeniową wynoszącą 170 teraflopów.

Nvidia chwali się, że wydajność DGX-1 jest porównywalna z 250 serwerami. Warto przy tym zauważyć, że całość zamknięta jest w obudowie wielkości niedużego pudełka, a do tego ma pobierać o wiele mniej energii.

Nvidia DGX-1

DGX-1 przystosowany jest do pracy nad technologiami sztucznej inteligencji, rozwojem sztucznych sieci neuronalnych czy rozwiązań bazujących na uczeniu maszynowym. Sprzęt ten przygotowany został z myślą o placówkach badawczych, uniwersytetach oraz dużych firmach z sektora IT.

Superkomputer Nvidii z ośmioma układami Tesla P100 w sprzedaży pojawi się na początku lata. Został on wyceniony na 129 tys. dolarów, co w przeliczeniu daje prawie 486 tys. zł.

Źródło: nvidia

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Komputery stacjonarne:

ASUS ROG Crosshair VI Hero: flagowa płyta z podstawką AM4 i topowym chipsetem Marcin Kosman: "Komunistyczna mentalność siedziała w nas długo". Rozmawiamy z autorem książki "Nie tylko Wiedźmin. Historia gier komputerowych" MSI Trident: mini PC o wymiarach konsoli dedykowany VR Asus TUF Z270 Mark 1: flagowa płyta główna dla Intela Kaby Lake HP Omen X Desktop: high-endowy komputer do gier w nietypowej obudowie Zotac Magnus EN 10: minikomputery z grafiką Pascal stworzone do najnowszych gier Philips 276E8VJSB. Test najtańszego monitora 27 cali, 4K Laptop do 1000 zł AD 2016. Warte uwagi, tanie komputery Tablet zamiast komputera? Tylko jedna rzecz mnie powstrzymuje Acer Predator XN253QX. Bardzo szybki monitor z 240Hz i G-Sync dla graczy MSI Aegis Ti: niewielkie komputery z kartami Pascal do najbardziej wymagających gier SilentiumPC Alea S25W i S35W: dwa nowe modele obudów komputerowych w kształcie kostki