Sony PlayStation 4 Pro z obsługą 4K i HDR. Co musisz o niej wiedzieć?

Wkrótce na rynku pojawi się oczekiwany od dawna system PlayStation VR, a niedługo później dołączy do niego nowa wersja konsoli PlayStation 4, którą wczoraj oficjalnie zaprezentowali Japończycy. Co kryje się pod nazwą PS4 Pro?

Sony PlayStation 4 Pro

Sony PlayStation 4 Pro

 1. Czym PS4 Pro różni się od zwykłej wersji?
 2. Jakie korzyści daje PlayStation 4 Pro?
 3. W jakie gry można będzie grać w jakości 4K na PS4 Pro?
 4. Kto powinien zainteresować się nową konsolą Sony?

Czym wyróżnia się PlayStation 4 Pro?

Wariant Pro nie jest zupełnie nową konsolą, która zastąpi dostępne od trzech lat PS4. Nowy model, który znany był wcześniej pod nazwą kodową "Neo", to mocno ulepszona wersja systemu. Została przygotowana dla bardziej wymagających użytkowników — ma przenieść wrażenia z grania oraz korzystania z multimediów na zupełnie nowy poziom.

PlayStation 4 Pro cechuje się procesorem z wyżej taktowanymi rdzeniami oraz szybszą grafiką, która poradzić sobie z rozdzielczością 4K. Nowość będzie dostępna w standardzie z dyskiem o pojemności 1 TB. Zmiany nie wydają się duże, ale Sony obiecuje, że będą one odczuwalne.

PS4 Pro z obsługą 4K i HDR

Główną zaletą PS4 Pro jest możliwość wyświetlania gier w rozdzielczości 4K. Przełoży się to bezpośrednio na lepszą jakość grafiki. Tytuły zoptymalizowane pod UltraHD mają cechować się teksturami wyższej rozdzielczości, które zapewnią większą liczbę detali i bardziej dopracowane otoczenia.

Ulepszony hardware ma zapewnić również dynamiczne oświetlenie i cienie, a nawet szersze pole widzenia. Przedstawiciele Sony zapewniają, że grafikę wyższej jakości będzie można podziwiać także na telewizorach FullHD.

PlayStation 4 Pro będzie w stanie korzystać z dobrodziejstw jakie daje tryb HDR, który obsługują nowsze telewizory. Można będzie więc oglądać obraz o wyższej rozpiętości tonalnej, na którym nie ma prześwietlonych fragmentów, a detale są lepiej uwidocznione w ciemnych miejscach. Co ważne — obsługa HDR w jednej z aktualizacji zostanie udostępniona również użytkownikom zwykłego PS4.

Wyższe możliwości sprzętowe mają przełożyć się również na większe możliwości PlayStation VR. Twórcy aplikacji mogą poprawić jakość grafiki w swoich produkcjach — PS4 Pro ma poradzić sobie nawet ze znacznie ulepszonymi graficzne grami wirtualnej rzeczywistości.

W co można będzie pograć w 4K

Najważniejszą dla użytkowników każdej konsoli są oczywiście gry, a tych z obsługą 4K nie powinno zabraknąć użytkownikom PS4 Pro. Twórcy wielu już dostępnych gier przygotowują poprawione graficznie wersje — większość ma być wypuszczana z edycjami standardowymi na jednym nośniku. Na wczorajszej konferencji zaprezentowano na żywo materiał demonstracyjny z takich gier, jak:

 • Spider-Man;
 • Deus Ex: Mankind Divided;
 • For Honor;
 • Rise of the Tomb Raider;
 • Horizon Zero Dawn;
 • Mass Effect: Andromeda;
 • Days Gone;
 • Watch Dogs 2.

Ujawniono również, że pozycje jak Call of Duty: Infinite Warfare i Modern Warfare: Remastered mają na starcie wspierać 4K, a jego obsługa w Battlefield 1 i FIFA 16 pojawi się do końca roku.

Nie dla 4K z płyt Blu-ray

Sony nie poprzestało na samych grach. PlayStation 4 Pro obsługuje również wideo w jakości 4K i trybie HDR. Japończycy ujawnili, że pracują już nad nowymi wersjami aplikacji YouTube i Netflix, które będą dawać dostęp do materiałów 4K. PS4 staje się więc jeszcze lepszym systemem multimedialnym. Szkoda jedynie, że wersja Pro nie będzie odtwarzać wideo 4K z nośników Blu-ray - przez brak odpowiedniego napędu możliwe będzie jedynie jego streamowanie.

Kiedy? Za ile?

PlayStation 4 Pro w sprzedaży na całym świecie pojawi się 10 listopada. Europejska cena ulepszonej konsoli Sony została ustalona na poziomie 399 euro, co w bezpośrednim przeliczeniu daje nieco ponad 1700 zł.

Czy warto kupić PlayStation 4 Pro?

PS4 Pro to system stworzony z myślą o osobach, które mają telewizor 4K lub planują jego zakup w niedalekiej przyszłości. Nowa wersja zagwarantuje lepsze wrażenia graficzne w wielu dostępnych już tytułach, całej masie nadchodzących gier, a także produkcjach dla PlayStation VR. Jeżeli więc zależy Wam na najlepszej konsolowej jakości, to warto rozważyć zakup PS4 Pro.

Jeżeli jednak macie telewizor HD lub FullHD, to lepiej pozostać przy zwykłej wersji konsoli lub ewentualnie nabyć odświeżoną wersję PS4, której obudowa została odchudzona. Sprzęt ten wyceniony został na 100 euro mniej, więc różnica w cenie jest odczuwalna.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Konsole:

Przenośne konsole to wymierający gatunek? Tylko z winy producentów! Steam Machines: dlaczego peceto-konsole nie są hitem? PlayStation 4.5: jak zabić konsolę i zrobić z niej ułomnego peceta TechFlash - polska cena PlayStation VR, mechaniczne klawiatury Logitecha i Skull Canyon NUC TechFlash - data premiery i cena PlayStation VR, nowy Razer Blade i nietypowa laska dla seniorów Na PlayStation VR powstaje już ponad 100 gier! W jedną z nich zagramy też w Europie PlayStation VR to nie tylko gry PlayStation VR: znamy szczegóły związane z przystawką PlayStation VR i Oculus Rift: poznaliśmy ceny gogli VR? Poszedłem do Biedronki kupić PlayStation 4 w promocji. A właściwie do trzech Biedronek PlayStation VR: Przystawka zwiększająca moc PS4 jest wielkości konsoli Nintendo Wii! Nie tylko PlayStation VR. Sony pracuje nad konkurentem Samsung Gear VR? Nowe gry na PlayStation VR. Giganci nie boją się inwestować w wirtualną rzeczywistość! Gry z PlayStation 4 będą streamowane na peceta. Szansa dla Oculus Rift? Zobacz gameplay z Wayward Sky - gry na PlayStation VR W Dead or Alive Xtreme 3 na PlayStation VR nie zagramy. Wszystko przez… kobiety! Na PlayStation VR będziemy grać na siedząco Ten horror od studia Capcom musi być straszny! Zobacz reakcje grających na PlayStation VR Xbox 360 ma już 10 lat. Oto 10 gier, dzięki którym o konsoli nie zapomnimy Gry na PlayStation VR: 90 klatek na sekundę ma być standardem Sony: PlayStation VR ma przewagę nad konkurencją Oculus Rift, PlayStation VR czy HTC Vive: które gogle VR osiągną największy sukces? Oculus Rift, HTC Vive, PlayStation VR? Najlepiej kupić... Virtual Boya od Nintendo Sony: na PlayStation VR nie chcemy zarabiać