Surface Dial to intrygujący gadżet, który ma usprawnić interakcję z komputerem

Gigant z Redmond chce namieszać nie tylko na rynku komputerów all-in-one, ale również peryferiów komputerowych. MS - obok urządzeń Surface Studio i Surface Book i7 - zaprezentował ciekawe akcesorium o nazwie Surface Dial.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Co kryje się pod nazwą Surface Dial?
  2. Co umożliwia Surface Dial na Surface Studio?
  3. Czy Surface Dial współpracuje tylko z Surface Studio?
  4. Ile kosztuje Surface Dial?

Sposobów interakcji z komputerem jest wiele. Są myszy i klawiatury bez których ciężko wyobrazić sobie komputer osobisty, zapaleni gracze używają gamepadów i joysticków, a osoby tworzące grafikę 2D/3D doceniają panele dotykowe i rysiki. Gigant z Redmond uważa jednak, że wciąż jest sporo miejsca na innowacje na rynku akcesoriów i peryferiów komputerowych. Jedną z nich ma być Surface Dial.

Czym jest Surface Dial?

Nowy sprzęt MS, który został pokazany razem z rewelacyjnie zapowiadającym się Surface Studio, to nietypowo wyglądający gadżet. Ma on bowiem cylindryczny kształt — obudowa wykonana została ze szczotkowanego aluminium, a podstawka, dookoła której obraca się górna część, zrobiona jest z tworzywa sztucznego.

Surface Dial łączy się z komputerem za pośrednictwem technologii Bluetooth. Z akcesorium korzysta się poprzez obracanie jego górnej części, a przechodzenie między poszczególnymi opcjami sygnalizowane jest przez mechanizm haptic feedback (technologia haptyczna). Gadżet może spoczywać na blacie biurka czy na powierzchni ekranu urządzeń z linii Surface.

Co umożliwia Surface Dial?

Surface Dial został stworzony głównie z myślą o profesjonalistach, którzy na komputerze tworzą grafiki 2D/3D, projektują, edytują zdjęcia czy przygotowują rozbudowane prezentacje. Akcesorium ma umożliwić jednoczesne wykorzystanie obu rąk w pracy. W jaki sposób?

Surface Dial - funkcje w aplikacjach: Sketchable, Drawboard PDF i StaffPad

Wystarczy umieścić je na ekranie Surface Studio, a pojawi się koliste menu kontekstowe. Widoczne opcje zmieniają się w zależności od wykorzystywanej aplikacji lub wykonywanej aktualnie czynności. W edytorze grafiki pojawia się przykładowo menu, z poziomu którego można szybko zmienić kolor lub obrócić zdjęcie — czynności wykonywane są poprzez obracanie Diala, bez konieczności odrywania ręki z rysikiem od ekranu.

Akcesorium już teraz jest wspierane przez szereg aplikacji, które odpalane będą ma Surface Studio. Należą do nich m.in. rozwiązania: BlueBeam Revu, Sketchable, StaffPad, Drawboard, Mental Canvas, Moho12 czy Siemens PLM Software.

Nie tylko dla Surface Studio

Surface Dial nie jest akcesorium, z którego skorzystają jedynie użytkownicy modelu Studio. Microsoft pracuje już nad aktualizacją, dzięki której posiadacze Surface Pro 4 i Surface Book będą mogli korzystać z gadżetu na ekranach swoich urządzeń. Na tym jednak nie koniec.

Surface Dial będzie współpracować ze wszystkimi komputerami z Windowsem 10, ale nie będzie oferował wszystkich funkcji, które dostępne są na modelach Surface

Sprzęt może być parowany również z innymi komputerami z Windowsem 10. Będzie on działać jedynie w trybie stacjonarnym (leżąc np. na biurku), ale obsługiwane funkcje wciąż będą zmieniać się kontekstowo. Słuchając muzyki w Spotify można będzie za pomocą Surface Dial zmieniać poziom głośności, a przekręcenie go na ekranie głównym zmniejszy/zwiększy jasność monitora.

Cena i dostępność

Nowe akcesorium Microsoftu wycenione zostało na 99 dolarów (ok. 390 zł). Sprzęt w sprzedaży pojawi się już 10 listopada, a więc na miesiąc przed rynkową premierą Surface Studio (Dial nie jest dodawany do zestawu).

Surface Dial

Nie wierzę jakoś specjalnie w to, że Surface Dial wpłynie na sposób w jaki korzystamy obecnie z komputerów. Nie da się jednak równocześnie ukryć, że może być to bardzo przydatne narzędzia dla profesjonalistów. Akcesorium prezentuje się też dość intrygująco, a do tego oferuje wiele funkcji, więc spodoba się pewnie całej masie geeków i fanów nowinek technologicznych.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Akcesoria i peryferia:

Bose Hearphones: słuchawki stłumią hałas i wzmocnią głos rozmówcy MSI GUS: zewnętrzna stacja dokująca na karty graficzne w nowej odsłonie Nowe produkty Natec Genesis na targach CES 2017 IRIScan Desk 5 Pro. Skaner niczym lampka idealny do książek Das Keyboard 5Q: high-endowa klawiatura z powiadomieniami w podświetleniu klawiszy Mysz komputerowa, za którą nie przepłacisz. Wybieramy dobre modele do 100 zł BitFenix Portal: obudowa dla płyt głównych mini ITX zaskakuje designem Słuchawki dla graczy SPC Gear SR300F V2. Fotel nowej generacji dla graczy Monitory LG UltraFine dla MacBooków Pro: nawet 5K na 27-calowej matrycy Goclever Drive Power Pack & Car Starter: powerbank, który umożliwi rozruch samochodu Jak to działa? Cz. 11: drukarka atramentowa